1C:Enterprise ve Low-Code

Low-code geliştirme platformu, grafik tabanlı bir kullanıcı arabirimi aracılığıyla uygulama yazılımı oluşturmak için kullanılan bir geliştirme ortamı sağlar. Low-code bir platform, tamamen işlevsel uygulamalar üretebilir veya belirli durumlar için ek kodlama gerektirebilir. Low-code yaklaşımı geçtiğimiz yakın zaman içerisinde oldukça popüler haline gelmiştir.

Rusya merkezli bir yazılım şirketi 1C Company’nin ürünü olan 1C:Enterprise platformu uzun bir süredir kullanımı kolay geliştirme araçları sunmaktadır. Ancak yakın zamanda bu alanda oldukça moda olan low-code terimiyle karşılaşılmakta.

Platform tabii ki low-code teknolojiler sınıfına girmektedir. Bununla beraber model tabanlı yazılım geliştirmeyi ve diğer daha ayrıntılı yönleri de destekler. Ancak 1C:Enterprise platformu oldukça kapsamlı bir low-code sistemi de barındırır. Bu low-code sistemi ile sadece küçük ve basit uygulamalar değil; aynı zamanda ERP sistemleri, holding yapısındaki işletmeler ve federal kuruluşların yönetim sistemleri de dahil olmak üzere ihtiyaca yönelik uygulamalar oluşturulabilir.

Fakat önemli olan low-code sisteminin sadece küçük ekiplerle değil, onlarca ve hatta yüzlerce geliştiriciyle geliştirme yapmayı mümkün kılmasıdır.

İşletmelerin mevcut ihtiyaçlarını çözmek için küçük ölçekli uygulamaların yapıldığı low-code sistemler bulunmaktadır fakat bunlar genellikle departman düzeyinde kısıtlı bir iş süreci geliştirmeye olanak tanır. Zira bu sistemlerle büyük ve karmaşık bir uygulama oluşturmak mümkün değildir.

Bazı büyük ölçekli iş uygulamalarının da geliştirme platformları bulunur fakat bu platformların araçları genellikle tedarikçi tarafından sağlanan uygulamaları özelleştirmek için kullanılır.

Bir yandan tedarikçi tarafından sağlanan uygulamaları özelleştirmeye imkan tanıyan diğer yandan bağımsız bir geliştirme aracı olarak kullanılabilen çok az teknoloji bulunmaktadır. 1C:Enterprise bu alanda benzersiz bir yapıya sahiptir. Bu teknoloji sayesinde sıfırdan başlayarak, karmaşık iş uygulamaları dahil olmak üzere uygulamalar yapılabilmektedir. Ayrıca 1C:Enterprise’ı benzer teknolojilerden farklı kılan diğer bir unsur, platformun bulut ve mobil cihazlar için eşzamanlı olarak uygulama geliştirmeye imkan sağlamasıdır.

Bültenimize katılın.

Gelişmeleri ve içerikleri kaçırmayın!

Diğer yazılarımız

İşletmeniz için bir danışman talep edin.

Bizi hemen arayın +90 (850) 309 74 41

*1C:Drive uygulaması üzerinde örnek vaka çalışmalarını deneyimleyin.